Ajurvéda alebo "veda o živote" je staroveký indický systém medicíny založený na stále platných zákonov prírody  Ajurvéda považuje každého človeka ako jedinečného a komplexného jedinca. Na rozdiel od iných lekárskych postupov, ktoré sa zameriavajú na liečbu príznakov choroby, Ajurvéda sa zameriava na  príčinu choroby pacienta podporujúc vrodenú inteligenciu tela prinavrátiť zdravie.

Čiže základom ajurvédskej filozofie je viera, že inteligencia prirodzeného sveta je v každom z nás. Ajurvédske učenie vychádza z podstaty piatich základných prvkov vesmíru - éter, vzduch, oheň, voda a zem, ktoré tvoria tri životné energie tzv. tri doši: Vata (éter a vzduch), Pitta (oheň a voda) a Kapha (voda a zem).  Týchto päť elementov, resp. tri dóši sa nachádzajú v každom z nás, pričom u každého jedinca v inom pomere čím sa stávame jedinečnými a neopakovateľnými.

Ajurvédska medicína stimuluje našu vnútornú inteligenciu, aktivuje náš vlastný neobmedzený liečebný potenciál aby sa dosiahla optimálna rovnováha troch dóš v organizme. Vata, Pitta a Kapha sú prítomné v každej jednej bunke a môžu zapríčiniť vznik choroby ale rovnako tak udržať dokonalé zdravie. Ich prirodzený pomer sa nazýva „prakriti“ a nerovnovážny pomer „vikriti“.