Aby sme boli zdraví, potrebujeme viac ako sa len zdravo stravovať, cvičiť pre zdravie, mať dostatok spánku, či užívať vitamíny. K dokonalému zdraviu je potrebné mať dobre usporiadané spoločenské vzťahy, naplňujúci profesionálny život, zdravý duchovný život, tvorivý život a pohlavný život, správny pohľad na peniaze a ich užívanie, žiť a pracovať v zdravom životnom prostredí a bezpodmienečne musíme mať zdravú myseľ. Toto všetko potrebujeme. A ešte viac ako uvedené skutočnosti potrebujeme redukovať oxidačný stres, ktorý vytvára toxíny v našom tele. Harmóniou naplnený život, pomáha eliminovať produkty oxidačného stresu ako sú adrenalín, kortizol a preto sa ľudia musia naučiť aktivovať kontrolné, regulačné a regeneračné procesy.

Doktorka Lissa Ranking vytvorila  wellneness program založený na rovnováhe zložiek zapadajúcich do seba  ako puzzle, ktoré vytvárajú celkový obraz zdravia. Je dokázané, že každý jeden článok (puzzle) ovplyvňuje zdravie nášho tela. Vedci zistili, že pre dlhovekosť je oveľa dôležitejšie mať dobré usporiadané vzťahy ako začať ozdravujúci program cvičení alebo prestať fajčiť. Pracovný a finančný stres silne ovplyvňujú fyzické telo. Každý jeden krok z tohto modelu môže buď spúšťať mechanizmus stresu alebo relaxačnú odpoveď. Ak máme krásne, milujúce, harmonické vzťahy  tak dopujeme telo hormónmi šťastia ako sú oxytocin, dopamín, endorfín. Tieto hormóny upokojujú nervové centrum - amygdala, ktoré významne ovplyvňuje naše chovanie pri strachu a radosti. Amygdala tiež reguluje vylučovanie už spomínaných glukokortikoidov adrenalínu a kortizolu. Ak máte stresujúce vzťahy tie stimulujú vašu amygdalu a tá odpovedá v stresovou odpoveďou počas celej doby. A preto je dôležité, naučiť sa základné kroky samoliečby, ktoré budú tieto záťažové situácie vyrovnávať.

1.krok – aktivácia placeba efektu

Mali by ste veriť tomu, že môže dôjsť k spontánnemu vyliečeniu aj z tzv. „nevyliečiteľných“ chorôb. Musíte mať vieru resp. aktivovať v sebe účinky placeba efektu, že aj chronické choroby sa môžu zlepšiť. V rámci komunikácie nie je správne hovoriť o rôznych diagnózach, nakoľko ľudia sú z nich  flustrovaní a vystrašení. Lepšie je povedať, že sa cítime unavený, bez energie, prípadne, že nás niečo bolelo. Rozdiel je v tom, že hovoríme o náladách a následne treba aktivovať v ľuďoch pozitívny program pretože ľudia sa chcú cítiť vitálni. No pokiaľ  tomu nebudeme veriť, ostanete v tej istej energetickej pozícii a vyliečenie sa ťažko dostaví.

2. krok – treba nájsť správnu podporu

Telo má schopnosť samo sa uzdraviť, pričom je vedecky dokázané, že oveľa rýchlejšie človek regeneruje ak máte v blízkosti niekoho, kto tiež verí v tú silu organizmu a povzbudzuje vás, že sa  uzdravíte. Aj dobrý lekár môže pôsobiť ako placebo. Prípadne sami dobre poznáme situácie, keď ste chorí a už počas cesty k lekárovi (pokiaľ nejde o dáke závažné ochorenie)  sa nám môže uľaviť. Je to dané tím, že v podvedomí máme uloženú informáciu:  ak som chorí a chcem sa vyliečiť musí ísť k doktorovi. Avšak ak máte závažne ochorenie a lekár vám povie napríklad, že mate závažné ochorenie a nemáte veľa nádeje vtedy  sa spúšťa tzv. „nocebo efekt“. Ide o reakciu kedy si vytvárame, resp. spustíme škodlivú negatívnu reakciu na pôvodne neškodnú látku. Teda ide o opačný efekt, ktorý vám rozruší amygdalu. A preto si musíte vypracovať plán ako to všetko zvládnuť v tej náročnej situácii. K tomu  je potrebné mať pri sebe osobu, ktorá vás upokojí a prevedie cez túto psychicky náročnú situáciu. Tento plán treba optimalizovať tak, že si prejdete vaše puzzle a zistíte čo vás „vytáča“ = rozrušuje  vašu amygdalu, aby ste vedeli spustiť relaxačný program v organizme, čím by nastala remisia.

3 krok – naučte sa počúvať svoju intuíciu

Toto je základný článok (puzzle) vášho wellness programu. Je to váš vnútorný lekár. Vy poznáte svoje telo najlepšie ako kto iní, lebo iba vy môžete vedieť ako uviesť vaše telo do rovnováhy. Treba si uvedomiť základnú vec, že moje telo je môj “biznis“ a je v mojej zodpovednosti vedieť, čo potrebujem na upokojenie centra amygdaly. Optimalizujte si svoje regulačné mechanizmy, naučte sa počúvať svoj vnútorný hlas čo vaše telo potrebuje.  Lekár síce môže vedieť v akej kondícii sú vaše cievy ale len vy viete, čo vám robí dobre, kde môže byť skutočná príčina ochorenia.

4. krok – popíšte si mechanizmus koreňových príčin ochorenia

Treba identifikovať rovnováhu resp. ktoré puzzle je mimo rovnováhy svojej funkcie. Identifikácia vzťahov, prípadov ktoré spúšťajú stresové resp. regulačné (liečebné) mechanizmy.

5. krok – napíšte si recept pre seba

Nejde o klasický recept, ktorý dostanete u lekára ale ide o váš popis krokov, čo telo potrebuje absolvovať k vyliečeniu. Treba si dobre popísať všetky kroky postupne. Napríklad potrebujem novú prácu, nový vzťah, nechať zlého muža a podobne. Následne treba nájsť v sebe odvahu to potom  realizovať. Treba si klásť otázky ako: Čo moje telo potrebuje aby sa vyliečilo? Zmena diétneho režimu? Meditácia?

6.krok – spirituálny vplyv/pozadie

Niekedy môžete robiť čokoľvek, budete vykonávať všetky vyrovnávajúce aktivity podľa schémy a napriek k tomu sa efekt nedostaví. Je to v prípade, ak dané ochorenie je výberom vašej duše, ktorá  chce danú chorobu zažívať (karma). Treba si však uvedomiť, že my sme zodpovední k chorobe a nie pre chorobu.

Záver:

Cieľom tohto procesu je sa naučiť  žiť vyrovnaný život. Z praktického hľadiska toto znamená, že ak robíte odblokovacie aktivity ako je napríklad ťukanie“ tapping“ metóda ale zaplavujete svoje telo „odpadovým“ jedlom nedosiahnete tak dobrých výsledkov ako očakávate. A opačne ak sa stravujete  naozaj zdravo ale ignorujete stres pri práci alebo traumatické zážitky, zdravé jedlo resp. v ňom obsiahnuté živiny nebudú v organizme pracovať tak ako by  mohli.

Samozrejme okrem týchto postupov netreba zabúdať na dôležitosť západnej medicíny. Odrezané prsty vám nik neprišije iba dobrý chirurg, a preto situácie, stavy ohrozujúce život bez rýchlej odbornej lekárskej pomoci sú ťažko predstaviteľné.

SCHEMA REGULUJÚCICH PRVKOV

 

 

Zdroj: Lissa Ranking; Ajurvedka.sk

Ak nedokážete praktikovať dychové cvičenia dôsledku vonkajších vplyvov ako sú psychický stres,  ktorý je jedným najzávažnejším rizikovým faktoru vzniku civilizačných ochorení alebo potrebujete rýchlu pomoc riešiť zdravotný problém v takom prípade je tu pre Vás pomoc prípravkom Phytodynamic. Phytodynamic „kapsula zdravia“ zabezpečuje správny bunkový metabolizmus, čiže zabezpečuje správnu premenu látok (jednou z nich je aj vstupný kyslík) pri získavaní energie, tvorbe potrebných základných stavebných zložiek bunky, čím pomáha bunke k jej správnej funkcii. O tom viac zas niekedy nabudúce.